top of page

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΑΣ

Ο «Καμπανιακός Μ.Φ.Α.Ο.» δημιουργήθηκε το 1964 με τη συγχώνευση των τοπικών συλλόγων «ΑΕ Χαλάστρας» και «Όλυμπος Πύργου». Οι δύο σύλλογοι συμμετείχαν στο Περιφερειακό πρωτάθλημα της ΕΠΣΜ. Επίσημο έτος ίδρυσης είναι το 1947, αυτό της ΑΕ Χαλάστρας που εγγράφηκε στην ΕΠΣΜ και στην ΕΠΟ το 1955 λαμβάνοντας αριθμό μητρώου 541. Την περίοδο 1975–76 αγωνίστηκε στη Β΄ Εθνική, ενώ την επόμενη περίοδο 1976–77 υποβιβάστηκε. Την ίδια περίοδο, στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, ήρθε αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο απέσπασε ισοπαλία 1–1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα δεχόμενος τέρμα στο 90ο λεπτό, χάνοντας τελικά στα πέναλτι με 3–1.

Αρκετοί παίκτες του Καμπανιακού, αγωνίστηκαν μετέπειτα σε κορυφαίους συλλόγους των ανώτερων κατηγοριών του ελληνικού ποδοσφαίρου, κάποιοι εκ των οποίων στην Α΄ Εθνική κατηγορία.

Ορισμένοι από τους ποιο αξιοσημείωτους ποδοσφαιριστές είναι οι :

Φ. Κηπουρός, Γ. Νασιόπουλος, Ν. Ζαπρόπουλος, Ν. Τσίμπος, Ι. Ζαπρόπουλος, Χρ. Κελπέκης, Γ. Σίσκος, Στ. Βαγγελόπουλος, Στ. Μαντζιούνης, Στ. Χαχούδης, Ν. Τσιαβδάρης, Κ. Σιαντρόπουλος και Γ. Λαγκώνας.

Την αγωνιστική περίοδο 2019-2020 Κυπελλούχος της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Μακεδονίας.

Την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΜ.

Την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 δημιούργησε την δεύτερη ομάδα η οποία αγωνίζεται στην Ά ερασιτεχνική της ΕΠΣΜ. ​

Η πρώτη ομάδα αγωνίζεται στην Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ κατηγορία.